Zapraszamy na kolejny webinar w temacie Zielonego Upamiętniania.
Jak radzić sobie z miejscami trudnego dziedzictwa? Jak w upamiętnieniach Zagłady uwzględniać przestrzeń zieloną? Jak tworzyć otwarte, pełne szacunku przestrzenie umożliwiające symboliczny dialog pomiędzy ofiarami i ocalałymi a środowiskami badawczymi, aktywistycznymi, artystycznymi, lokalnymi? Jak w dobie postępującego kryzysu klimatycznego w sposób świadomy wykorzystywać potencjał nie-ludzkich aktorów pamięci?
Odpowiedzi na te i inne pytania poszukiwać będziemy podczas webinaru „Zielone Upamiętnianie. W stronę nowych strategii pamiętania w przestrzeni publicznej”, skupionego wokół konkretnych przykładów interdyscyplinarnych działań i projektów z różnych części Polski: Zielonej Gwarnej (Wrocław), Zielonych Upamiętnienień (Pikule, Szukowo), Wierzby Estery (Chrzanów), Leczniczych Roślin Plaszowa i Still Standing (Kraków) oraz Korzeni powstania (Warszawa).
Pretekstem do spotkania będzie mijający właśnie rok od ukazania się naszego e-booka „Zielone Upamiętnianie. W stronę nowych strategii pamiętania w przestrzeni publicznej”. W rozmowie wspólnie zastanowimy się nad tym, w jakie przydatne narzędzia – teoretyczne, ale też praktyczne – wyposażyć nas może rozwijająca się od lat 90. ubiegłego wieku i ciesząca coraz większym zainteresowaniem na świecie i w Polsce środowiskowa historia Zagłady. Czerpiąc ze zgromadzonych dotychczas doświadczeń, zwrócimy również uwagę na potencjalne pułapki, najczęstsze dylematy i problemy towarzyszące realizowaniu tego typu inicjatyw.
Agnieszka Jabłońska – badaczka studiów żydowskich Centrum Studiów Żydowskich Heidelberg, aktywnie zaangażowana w inicjatywę ochrony i upamiętnienia byłego cmentarza przy ul. Gwarnej we Wrocławiu;
Franciszek Bojańczyk – pomysłodawca i założyciel Kampanii Środkowoeuropejskiej, były współpracownik Muzeum POLIN, Fundacji Innowatorium i Forum Dialogu, zawodowo związany z Żydowskim Instytutem Historii;
oraz Magda Rubenfeld-Koralewska – aktywistka, kuratorka i animatorka kultury, współzałożycielka i współkuratorka FestivALTu.
Wydarzenie współorganizowane z Ośrodkiem Badań nad Kulturami Pamięci (UJ) w ramach projektu „NeDiPa: Negotiating Difficult Pasts”, który realizujemy wspólnie z Fundacją Zapomniane oraz Fundacją Urban Memory Foundation, dzięki wsparciu Unii Europejskiej w ramach programu Citizens, Equality, Rights and Values (CERV).