Po frekwencyjnym sukcesie naszego czerwcowego webinaru zapraszamy na kolejne spotkanie skupione wokół zagadnienia gett ławkowych na polskich uczelniach.
Getta ławkowe były zinstytucjonalizowaną formą dyskryminacji społeczności żydowskiej, inspirowaną działaniem radykalnie prawicowych, nacjonalistycznych organizacji – Młodzieży Wszechpolskiej, Obozu Wielkiej Polski czy Obozu Narodowo-Radykalnego – w międzywojennej Polsce. Lata 30. XX wieku to czas nasilającej się, etno-religijnej segregacji studentek i studentów pochodzenia żydowskiego, obejmującej m.in. zmuszanie ich do zajmowania wyznaczonych miejsc w salach wykładowych.
Odpowiedzialność za wprowadzenie tzw. zarządzeń porządkowych i instytucjonalne usankcjonowanie przemocy spoczywa na ówczesnych władzach uczelni wyższych. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że zarządzenia te do dziś nie zostały odwołane. Czy nadal stanowią problem prawny? Jakie inicjatywy – akademickie, aktywistyczne, artystyczne – mogą doprowadzić do odwołania dyskryminujących regulacji i zadośćuczynienia ich ofiarom? Jakie działania podjęto dotychczas i co zrobić, aby ich znaczenie nie było czysto symboliczne?
W dyskusji uczestniczyć będą przedstawicielki kilku polskich uczelni – Uniwersytetu Jagiellońskiego, Państwowej Akademii Nauk, Uniwersytetu Warszawskiego – aktywnie działające na rzecz przywracania i krytycznego przepracowywania pamięci o gettach ławkowych. Wraz z nimi zastanowimy się nad tym, jak rozpowszechnić świadomość o niechlubnej karcie w historii polskich uniwersytetów i wyciągnąć z niej wnioski na przyszłość, zwłaszcza w dobie trwających kryzysów humanitarnych. Poszukamy również odpowiedzi na niewygodne pytania – jak choćby to o udział elit intelektualnych w przedwojennych praktykach dyskryminacyjnych oraz jednostkową i zbiorową odpowiedzialność.
W dyskusji udział wezmą: prof. Joanna Wawrzyniak (Centrum Badań nad Pamięcią Społeczną UW), prof. Beata Kowalska (Instytut Socjologii UJ), Przemysław Marcin Żukowski (Archiwum UJ), Grażyna Kubica-Heller (Zakład Antropologii Społecznej Instytutu Socjologii UJ), Ewa Bukowska-Marczak (Instytut Historii PAN).
Finansowanie
Wydarzenie współorganizowane z Ośrodkiem Badań nad Kulturami Pamięci i Żydowskim Muzeum Galicja w ramach projektu NeDiPa: Negotiating Difficult Pasts, który FestivALT realizuje wspólnie z Fundacją Zapomniane i Fundacją Urban Memory, dzięki wsparciu Unii Europejskiej w ramach programu Citizens, Equality, Rights and Values (CERV).