Nieznajomość przodków, wyobcowanie, skrajny pesymizm, trauma najbliższych, przenoszona na kolejne pokolenia, odziedziczony lęk, ukrywanie swoich korzeni, brak poczucia tożsamości, bliskość śmierci – to główne cechy syndromu, opisanego już wielokrotnie przez psychologów i psychiatrów. I główny motyw większości opowiadań, których bohaterami są polscy Żydzi, dzieci i wnuki tych, którzy przeżyli.
Dorota Abbe, aktorka Teatru Nowego w Poznaniu, jest przedstawicielką drugiego pokolenia po Holokauście.
„Syndrom drugiego pokolenia po Holokauście to część mojego życia, mojej tożsamości” – mówi Abbe. – „Chciałabym skonfrontować się z nim, zadać sobie i widzom pytania o tożsamość, o pamięć, o to, czy możliwe jest przerwanie przeklętego kręgu dziedziczonych traum. Wierzę, że jest dla nas nadzieja. Jesteśmy tu i teraz. Nie zamykamy się, chcemy mówić, chcemy wiedzieć.”
Spektakl powstał na podstawie opowiadań Mikołaja Grynberga z tomu “Rejwach”. Jest rezultatem koprodukcji Fundacji Na Marginesie i Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie. Spektakl znalazł się w finale Ogólnopolskiego Konkursu Na Wystawienie Polskie Sztuki Współczesnej.
____________________
- Tekst: Mikołaj Grynberg
- Dramaturgia: Dorota Abbe
- Reżyseria: Dorota Abbe, Piotr Dąbrowski
- Scenografia i kostiumy: Paula Buczyńska
- Muzyka: Krzysztof Kaliski
- Reżyseria światła: Łukasz “Benek” Wieczorek
- Produkcja: Izabella Nowacka, Fundacja Na Marginesie
- Obsada: Dorota Abbe, Piotr Dąbrowski, Maciej Zakrzewski
- Głosy z offu: Erna Birnbach, Dorota Abbe
- Muzyka: Krzysztof Kaliski
Sztukę współfinansował Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Środki pozyskano również z programu OFF POLSKA Instytutu Teatralnego im. im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Projekt zrealizowano przy współpracy z Allianz Kulturstiftung.
Projekt ten został wybrany w ramach ścieżki Open Call, co było możliwe dzięki wsparciu Jewish Humanitarian Fund.