W ramach 7. edycji FestivALTu odbędzie się krakowska premiera spektaklu.
W spektaklu VALESKA VALESKA VALESKA VALESKA czwórka tancerzy/ek zaprasza widzów do instalacji performatywnej w przestrzeni na styku kabaretu, cyrku, kinderbalu i wystawy w galerii sztuki nowoczesnej. Punktem wyjścia jest życie i twórczość Valeski Gert; jej osobliwa, całkowicie oderwana od konwencji praktyka artystyczna oraz współczesna, niestabilna rzeczywistość.
Być może odpowiedzią na chwiejność naszych czasów może być język groteski? Valeska Gert specjalizowała się w solowych miniaturach tanecznych o solidnej dawce ekscentryzmu, pełnych wyrazistej mimiki. Deformowała w nich rzeczywistość, dążąc do absurdu i abstrakcji, wykorzystując własne ciało jako instrument. Uważana za prekursorkę awangardowego performance’u, jednocześnie nigdy nie weszła do tanecznego mainstreamu.
VALESKA VALESKA VALESKA VALESKA to kolaż na bazie materiałów dokumentalnych z życiorysu Gert, (i)grający z faktami i wyobrażeniem. To spektakl-kapsuła czasu, bazujący na groteskowej obecności performerów/ek, którzy poruszają ważne tematy, niekoniecznie w poważny sposób.
- Koncept, reżyseria, choreografia: Dominika Knapik;
- Asystent choreografki: Dominik Więcek;
- Kreacja i performans: Daniela Komędera-Miśkiewicz, Dominika Wiak, Dominik Więcek, Monika Witkowska;
- Scenariusz i dramaturgia: Patrycja Kowańska;
- Reżyseria światła, video: Wolfgang Macher;
- Muzyka: Doministry Dominik Strycharski;
- Kostiumy: Dominik Więcek;
- Kierowniczka produkcji: Alicja Berejowska (Perform for Change);
- Prapremiera: 25.11.2022 r.
Produkcja: Fundacja Performa;
Partnerzy: Centrum Kultury w Lublinie, Lubelski Teatr Tańca, Teatr Łaźnia Nowa, Dom Utopii – Międzynarodowe Centrum Empatii, Instytut im. Jerzego Grotowskiego;
Współorganizatorem wydarzenia jest Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA.
Projekt został wyłoniony wśród zgłoszeń na tegoroczny Open Call, wspieranego przez Jewish Humannitarian Fund, w toku obrad międzynarodowego jury.
Premiera spektaklu jest dofinansowana przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego "Zamówienia choreograficzne 2022", finansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz zrealizowana dzięki wsparciu prywatnego sponsora – Dominiki Knapik. Szczególne podziękowania dla Krakowskiego Centrum Choreograficznego, Stowarzyszenia Edukacji Krytycznej, Kamili Kamińskiej i Marka Gluzińskiego.
Wydarzenie jest częścią 7. edycji FestivALTu, realizowanego w ramach projektu: "MultiMemo. Multidirectional Memory: Remembering for Social Justice" dzięki wsparciu Unii Europejskiej w ramach programu Citizens, Equality, Rights and Values (CERV; 2021–2027).