Dwudniowe wydarzenie dla artystów/artystek, aktywistów/aktywistek oraz badaczy/badaczek, organizowane przez Fundację Zapomniane, Muzeum Historii Żydów Polskich i FestivALT.
Wydarzenie jest spotkaniem ekspertów/ek i praktyków/ek zajmujących się dziedzictwem żydowskim, działaczy/ek na rzecz pamięci, artystów/ek, edukatorów/ek i organizacji społeczeństwa obywatelskiego. Jego celem jest wspólne zastanowienie się nad potencjałem różnych podejść do tzw. „trudnego dziedzictwa”. W szczególności interesuje nas potencjał wykorzystania sztuki i multidyscyplinarnego zestawu narzędzi do pracy z narracjami, miejscami, obiektami trudnego dziedzictwa.
Wydarzenie składa się z czterech sesji. Dwie pierwsze skupiają się na miejscach i obiektach, które można określić mianem trudnego dziedzictwa. Trzecia będzie debatą wokół jednego konkretnego obiektu i pytań, jakie on stawia. Czwartą będzie dyskusja panelowa na temat zastosowań sztuki jako metody pracy z trudnym dziedzictwem.
14 grudnia – spotkanie sieciujące dla artystów i artystek żydowskich
Pierwszy dzień jest dedykowany spotkaniu artystów/ artystek żydowskich: godz. 11.00–18.00, w programie moduł sieciujący, przestrzeń do autoprezentacji, przestrzeń do rozmowy, dyskusja o potencjale stworzenia sieci.
15 grudnia – seminarium na temat multidyscyplinarnego podejścia do trudnego dziedzictwa
Podczas drugiego dnia w gronie artystycznym, aktywistycznym i akademickim zastanowimy się nad wybranymi tematami dotyczącymi trudnego dziedzictwa i wyzwań współczesności.
W razie pytań prosimy o kontakt pod adresem: hanna@festivalt.com
Wydarzenie jest organizowane przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, FestivALT i Fundację Zapomniane
Dwudniowe wydarzenie „Sztuka, Aktywizm, Pamięć” (14–15.12.2023) odbędzie się dzięki wsparciu Fundacji Allianz, Jewish Distribution Committee i Junction Europe. Wydarzenie jest częścią projektu „NeDiPa: Negotiating Difficult Pasts”, realizowanego przez Fundację Zapomniane, FestivALT i Fundację Urban Memory, dzięki wsparciu Unii Europejskiej w ramach programu Citizens, Equality, Rights and Values (CERV).