Katarzyna Winiarska
Krótki biogram
Katarzyna Winiarska – animatorka kultury i edukatorka związana z Puszczą Białowieską, badaczka historii Żydów, doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, w latach 2002-2016 współtwórczyni i współprowadząca Uniwersytetu Powszechnego im. Jana Józefa Lipskiego w Teremiskach koło Białowieży (program Fundacji Edukacyjnej Jacka Kuronia). Jest twórczynią i dyrektorką Teatru w stodole w Teremiskach, ważnej w regionie instytucji Podlasia kultury niezależnej, która obchodzi w 2024 roku swoje 20-lecie.
Zajmuje się badaniem historii Żydów w Białowieży i działa na rzecz przywracania pamięci o nich. Jest autorką Wirtualnego Muzeum Historii Żydów w Białowieży, współautorką, z reżyserką Joanną Troc, spektaklu z dziećmi i młodzieżą z Białowieży pt. „Sąsiedzi, których nie ma”, opartego na zebranych przez siebie opowieściach. Odnalazła Ocalałego Davida Waldshana i nagrała z nim wywiad, który zasilił archiwum Yad Vashem i ŻIH jako jedyna relacja żydowska z Białowieży. W 2019 roku postawiła pomnik i tablicę w Białowieży poświęcone pamięci jej żydowskiej społeczności, które odsłoniła z udziałem 30 potomków. Za swoje działania dostała wyróżnienie w ramach Konkursu Nagroda Polin 2019, Dyplom Chroniąc Pamięć za zasługi ratowania i upamiętniania dziedzictwa żydowskiego w Polsce (2020) oraz Wyróżnienie w 3. edycji Nagrody Karty im. Katarzyny i Janusza Miernicki za działanie na rzecz pamięci historycznej służące wspólnocie obywatelskiej (2022).
Jest aktywistką wielu ruchów społecznych: przede wszystkim na rzecz ochrony Puszczy Białowieskiej, a od sierpnia 2021 aktywistką Grupy Granica niosącą pomoc humanitarną uchodźcom na granicy polsko-białoruskiej. Należy też do grona osób aktywistycznych Sieci Forum Dialogu. Obecnie pracuje nad doktoratem poświęconym historii białowieskich Żydów oraz pracuje jako edukatorka w Muzeum Historii Żydów Polin w Warszawie.