Program wydarzenia
.
Spotkania projektowe ReActMem obejmowały sesje i dyskusje dotyczące planowania wdrożenia projektu, poznawania się jako partnerów konsorcjum, mapowania szans i wyzwań projektu. Sesje robocze odbyły się głównie w pierwszym dniu wydarzenia (28 maja), a rozmowy były kontynuowane w sposób nieformalny przez resztę programu. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele 8 organizacji partnerskich. Ich wspólnym celem było skonsolidowanie wiedzy, budowanie synergii, wymiana pomysłów, zapoznanie się ze szczegółowym kalendarzem wydarzeń i poznawanie się nawzajem jako grupa robocza projektu.
Fot. : Jerzy Wypych (w OP ENHEIM), Tomasz Woydyłło
.
29-30 maja odbyło się spotkanie i warsztaty z artystami polsko-żydowskimi skupionymi wokół inicjatywy Kultur Lige. Inicjatywa zatytułowana „Kultur Lige” nawiązuje w swojej nazwie i działaniach do przedwojennej idei popularyzacji kultury żydowskiej, którą propagowała organizacja założona w 1918 roku. Na dwudniowe warsztaty zorganizowane z okazji rozpoczęcia projektu ReActMem przybyli artyści żydowscy z całej Polski. Reprezentowali oni różne formy ekspresji artystycznej: taniec, śpiew, malarstwo, teatr. Warsztaty były praktycznym narzędziem wymiany doświadczeń między artystami, poznawania metod zarządzania projektami artystycznymi, aplikowania o fundusze i zakładania stowarzyszeń. Główną część warsztatów poprowadzili artyści, Nathalie Kertesz i Maor Ze’ev z barcelońskiego oddziału międzynarodowej organizacji „Laboratorium Kultury Żydowskiej” (LABA), organizacji partnerskiej projektu ReActMem.
.
W dniach 28-29 maja uczestnicy wzięli udział w wydarzeniach towarzyszących. Obejmowały one zwiedzanie wystawy „Odkładając rzeczy na miejsce. Żydowscy Breslauerzy i ich przedmioty” w galerii OP ENHEIM. Zaprezentowano pracę z pamięcią o przedwojennej społeczności żydowskiej miasta oraz zorganizowano spotkanie potomkami rodzin tejże społeczności, którzy uczestniczyli w projekcie i użyczyli przedmiotów na potrzeby ekspozycji oraz z berlińską artystką Anną Schapiro, której praca jest częścią wystawy. Uczestnicy skorzystali również ze zwiedzania miasta z przewodnikiem po żydowskim Wrocławiu.