Sztuka, aktywizm, pamięć – interdyscyplinarne podejścia do trudnego dziedzictwa
Program
◉ Wydarzenie jest spotkaniem ekspertów/ek i praktyków/ek zajmujących się dziedzictwem żydowskim, działaczy/ek na rzecz pamięci, artystów/ek, edukatorów/ek i organizacji społeczeństwa obywatelskiego. Jego celem jest wspólne zastanowienie się nad potencjałem różnych podejść do tzw. „trudnego dziedzictwa”. W szczególności interesuje nas potencjał wykorzystania sztuki i multidyscyplinarnego zestawu narzędzi do pracy z narracjami, miejscami, obiektami trudnego dziedzictwa.
Wydarzenie składa się z dwóch dni. Pierwszy dzień to spotkanie artystów i artystek żydowskich. Zapraszamy twórców i twórczynie identyfikujących się jako Żydzi, którzy w swojej twórczości zgłębiają żydowską historię, doświadczenia, tradycję lub religię, do udziału w wydarzeniu, którego celem jest budowanie relacji oraz dyskusja na temat roli sztuki jako narzędzia pracy z przeszłością. Spotkanie będzie krokiem w kierunku ustanowienia sieci (lub innej formy) relacji pomiędzy członkami grupy, którą instytucje organizujące są skłonne wspierać i rozwijać, korzystając z wyników wydarzenia.
Drugi dzień składa się z czterech sesji. Dwie pierwsze skupiają się na miejscach i obiektach, które można określić mianem trudnego dziedzictwa. Trzecia będzie debatą wokół jednego konkretnego obiektu i pytań, jakie on stawia. Czwartą będzie dyskusja panelowa na temat zastosowań sztuki jako metody pracy z trudnym dziedzictwem.