Wernisaż i dyskusja z artystką Marcellą Poroszanką, którą poprowadzi Michał Sosna.
Patchwork Żydowski to zbiór prac połączonych motywem reinterpretacji własnej współczesnej żydowskości. “Zajebiści Żydzi” oraz “Bardzo istotne momenty z Camp Atid 2022” to prace odmienne w formie, które przenikając się, opowiadają o społeczności starającej się zachować tożsamość kulturową, a jednocześnie nie bojącej się zmian w imię inkluzywności.
“Bardzo istotne momenty… ” to intymna analiza społeczności żydowskiej w jej najbardziej idyllicznym wydaniu – na wakacjach. Wchodząc w artystyczny dialog z tkaninami Małgorzaty Mirgi-Tas stają się czułym, niekiedy lekko uszczypliwym, skupieniem się na partykularyzmach społeczności w śmiesznych, czy wzruszających chwilach na wyjeździe.
“Zajebiści Żydzi” to z kolei cykl fotografii poszukujący języka wizualnego młodego pokolenia osób żydowskich w Polsce. Projekt czerpie z fotografii modowej, komunikuje potrzebę reinterpretacji żydowskich symboli i szerzej żydowskiego życia. Queerowość, hip-hop, kamp to tożsamości i estetyki, które są ważne dla przyjaciół artystki biorących udział w projekcie, będące kolejnymi wymiarami ich żydowskości.
Projekt został wyłoniony wśród zgłoszeń na tegoroczny Open Call, wspieranego przez Jewish Humannitarian Fund, w toku obrad międzynarodowego jury.
Wydarzenie jest częścią 7. edycji FestivALTu, realizowanego w ramach projektu "MultiMemo. Multidirectional Memory: Remembering for Social Justice" dzięki wsparciu Unii Europejskiej w ramach programu Citizens, Equality, Rights and Values (CERV; 2021–2027).