„Miasto, które doświadczyło tak ogromnej tragedii Zagłady znacznej części swoich obywateli ze strony nazistowskich okupantów musi mieć świadomość, że pewne przedmioty oferowane w sprzedaży są widziane przez filtr tych tragicznych wydarzeń.
Tylko współdziałanie i dialog pozwolą na zmianę postaw i wycofywanie ze sprzedaży zarówno obraźliwych figurek, jak i nieakceptowalnych napisów czy oznaczeń stoisk, uznawanych za elementy antysemickie, o jednoznacznie pejoratywnym zabarwieniu.”,
To fragmenty opublikowanego 8 czerwca oficjalnego stanowiska wypracowanego przez uczestników warsztatów i spotkań Okrągłego Stołu, moderowanych przez Instytut Kultury Willa Decjusza, którego byliśmy współorganizatorami i udziałowcami. Celem listu jest zwrócenie uwagi na konieczność podjęcia działań w zakresie uwrażliwiania na złożoność zjawiska „Żyda na szczęście” w Krakowie, tym bardziej w kontekście tak złożonej i trudnej historii miasta. Świadomość miasta w tej materii i chęć działania na rzecz szerzenia jej dalej to ogromny postęp, na który pracowaliśmy wiele lat.
Deklarację podpisało kilkudziesięciu przedstawicieli różnych instytucji. Tutaj możesz przeczytać tekst oświadczenia i dopisać się do listy sygnatariuszy: https://willadecjusza.pl/aktualnosci/wobec-zjawiska-zyda-na-szczescie-w-polsce
W sobotę, 3 lipca o godz. 17:30, w Muzeum Żydowskim Galicja, odbędzie się w ramacj tegorocznej edycji FestivALTu panel dyskusyjny poświęcony tematowi “Żyda na szczęście” i obecności podobnych przedstawień zarówno w przestrzeni miejskiej Krakowa, jak i na terenie całej Polski.
Uczestnikami dyskusji będą m.in.: Magdalena Rubenfeld Koralewska (Współdyrektorka FestivALT-u), Robert Piaskowski (pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury), Anna Makówka-Kwapisiewicz (Żydowskie Stowarzyszenie Czulent Czulent) i Nina Gabryś (Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Równościowej).
Liczymy na wasz głos w dyskusji!