Wszystkie osoby zainteresowane zagadnieniem zielonych upamiętnień zapraszamy na nadchodzące spotkanie w Gdańsku! Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Obowiązuje wcześniejsza rejestracja:
Jak radzić sobie z miejscami trudnego dziedzictwa? Jak w upamiętnieniach Zagłady uwzględniać przestrzeń zieloną? Jak tworzyć otwarte, pełne szacunku przestrzenie umożliwiające symboliczny dialog pomiędzy ofiarami i ocalałymi a środowiskami badawczymi, aktywistycznymi, artystycznymi, lokalnymi? Jak w dobie postępującego kryzysu klimatycznego w sposób świadomy wykorzystywać potencjał nie-ludzkich aktorów pamięci?
Odpowiedzi na te i inne pytania poszukiwać będziemy podczas spotkania „Zielone Upamiętnianie. W stronę nowych strategii pamiętania w przestrzeni publicznej”, skupionego wokół konkretnych przykładów interdyscyplinarnych działań i projektów z różnych części Polski: Zielonych Upamiętnienień (Pikule, Szukowo), Wierzby Estery (Chrzanów) oraz Leczniczych Roślin Plaszowa i Still Standing (Kraków).
W rozmowie wspólnie zastanowimy się nad tym, w jakie przydatne narzędzia – teoretyczne, ale też praktyczne – wyposażyć nas może rozwijająca się od lat 90. ubiegłego wieku i ciesząca coraz większym zainteresowaniem na świecie i w Polsce środowiskowa historia Zagłady. Czerpiąc ze zgromadzonych dotychczas doświadczeń, zwrócimy również uwagę na potencjalne pułapki, najczęstsze dylematy i problemy towarzyszące realizowaniu tego typu inicjatyw. Osoby uczestniczące w spotkaniu otrzymają także e-booka „Zielone Upamiętnianie. W stronę nowych strategii pamiętania w przestrzeni publicznej”.
Spotkanie odbędzie się w języku polskim. Poprowadzą je:Aleksandra Janus – antropolożka, badaczka, współautorka inicjatywy Laboratorium muzeum oraz „Muzea dla klimatu”, prezeska Fundacji Zapomniane;
Magda Rubenfeld Koralewska – aktywistka, kuratorka i animatorka kultury, współzałożycielka i współkuratorka FestivALTu.
Prelegentki