“Still standing” to działanie performatywne, w którym ciało traktowane jest jako nośnik pamięci i żywa rzeźba powstająca w relacji do miejsca – w tym wypadku terenu byłego obozu koncentracyjnego KL Plaszow. Działanie wchodzi w dialog z historyczną choreografią izraelskiej choreografki Noa Eshkol przygotowanej przez nią na obchody 10. rocznicy powstania w getcie warszawskim i zaprezentowanej w 1953 roku w kibucu Lohamei Hageta’ot (Bojowników Getta) w Izraelu. Wykorzystując ruch, choreografię i opowieść, “Still still standing” stawia pytanie o troskę, jako możliwą postawę wobec tego, co pozostało z historii – troskę, która kieruje nas nie tylko w przeszłość, ale także ku teraźniejszości i przyszłości. Poprzez fizyczne, poruszające się ciała performerek działanie prowokuje także pytania o to, w jaki sposób takie efemeryczne formy mogą być wykorzystywane jako strategie upamiętnienia, zwłaszcza w miejscach związanych z trudną pamięcią? Co ruch może wydobywać z danej przestrzeni i jej historii? Umieszczając ciała w konkretnej przestrzeni – wraz ze wszystkimi jej warstwami – “Still still standing” eksperymentuje z tworzeniem obrazów do interpretacji dla obserwatorów. Badając relacje przekształcone w fizyczne działanie, stara się być w ciągłym ruchu od przeszłości do teraźniejszości, od tego, co indywidualne do tego, co zbiorowe.
Komponentowi choreograficznemu przedstawienia będzie towarzyszyć autonomiczna część audio (opcjonalna). Osoby, które chciałyby jej posłuchać podczas wydarzenia proszone są o przyniesienie własnych telefonów i słuchawek.
Działanie choreograficzne „Still Standing” powstało w 2020 roku w ramach FestivALT i jest od tamtej pory nieustająco rozwijane w ramach tej współpracy.
Wydarzenie jest realizowane dzięki wsparciu Paideia, Concordia University oraz Allianz Foundation.