O PROJEKCIE
Projekt W tym miejscu skupia się przede wszystkim na obrzeżach dawnego terenu KL Plaszow: w okolicach ul. Jerozolimskiej (lokalizacja 1) oraz w pobliżu ul. Swoszowickiej (lokalizacja 2).
Spacery w tych dwóch lokalizacjach ilustrują, jak na przestrzeni czasu zmieniała się zabudowa terenu, jego audiosfera i urbanistyczne przeznaczenie oraz stosunek do symbolicznego znaczenia tego miejsca.
LOKALIZACJA 1
Ludzkie głosy – wypowiedzi mieszkańców, badaczek, przewodników, potomkiń, decydentów; osób, które na różne sposoby obcujących z tą przestrzenią i przypisują jej różne znaczenia.
Wybór pierwszej z lokalizacji ukazuje, w jak w bliskim sąsiedztwie przestrzeni poobozowej funkcjonuje na co dzień lokalna społeczność. Do jakiego stopnia współczesna tkanka miejsca oraz infrastruktura mieszkaniowo-usługowa przenikają się z miejscem przemocy.
LOKALIZACJA 2
Elementy dźwiękowe i nagrania odnoszące się do sprawczości przyrody i poza-ludzkich aktorów.
Wybór drugiej lokalizacji podyktowany jest chęcią zwrócenia uwagi na stanowiącą niezwykle istotny element tego terenu naturę – jej pamięć i podmiotowość – roślinność oraz sposób ukształtowania terenu. Ale także: na najbliższe otoczenie tego krańca dawnego obozu, gwałtownie zmieniające się w wyniku rozwoju miasta i wpływające na jego dzisiejszą percepcję.
*Aby przemieścić się z jednego do drugiego punktu spaceru, konieczne jest przejście przez centralną, zajmującą najrozleglejszy obszar, część poobozową. Nie zakotwiczamy w niej żadnych zewnętrznych dźwięków – chcemy umożliwić osobom spacerującym obcowanie z tą audiosferą w jej obecnej formie.
Czym jest platforma ECHOES ?
Echoes.xyz pozwala na immersyjne, dźwiękowe doświadczanie przestrzeni. Strona internetowa i aplikacja – darmowe, kompatybilne i proste w obsłudze – umożliwiają każdej zainteresowanej osobie tworzenie i doświadczanie dźwięków przypisanych konkretnym lokalizacjom.

Jak działa?
Wystarczy pobrać aplikację i wybrać jeden z dostępnych w katalogu spacerów dźwiękowych. Dzięki usłudze geolokalizacji, aplikacja wskaże wszystkie znajdujące się w pobliżu spacery. Istnieje możliwość ich zapisania w pamięci aplikacji i późniejszego odsłuchiwania bez połączenia z internetem lub wczytania danego spaceru poprzez zeskanowanie specjalnego kodu QR.
Poszczególne dźwięki są zakotwiczone w określonych miejscach i widoczne na mapie w formie geometrycznych kształtów, a także opatrzone nazwą i krótkim opisem. Każdy z dźwięków uaktywnia się pod wpływem ruchów osoby słuchającej (dzięki wspomnianej usłudze geolokalizacji). Wkroczenie w wyznaczony obszar skutkuje uruchomieniem przypisanego mu – w ramach wybranego spaceru dźwiękowego – nagrania. Zależnie od indywidualnych preferencji, może ono rozbrzmiewać bezpośrednio z głośnika telefonu lub z założonych słuchawek.
Pozwalając się prowadzić ścieżce wytyczonej przez osoby projektujące spacer, możemy eksplorować otaczającą nas przestrzeń w zupełnie nieoczywisty, wielozmysłowy sposób.
Ze względu na wielozmysłowy charakter doświadczenia, podczas korzystania z aplikacji Echoes zalecana jest szczególna ostrożność i uważność na otoczenie – zwłaszcza w pobliżu przejść dla pieszych, ruchliwych ulic czy skrzyżowań oraz terenu budowy.
Projekt finansowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO), wspieranego przez Unię Europejską w ramach funduszu NextGenerationEU, sieci Thinking Through the Museum i Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.