Kultur-Lige to projekt środowiskowy przeznaczony dla polsko-żydowskich artystów i artystek, służący ich usieciowieniu oraz stworzeniu platformy promującej ich działania.
Nazwa nawiązuje do istniejącej w pierwszej połowie XX wieku organizacji z Europy Środkowej i Wschodniej, zrzeszającej żydowskie organizacje kulturalne z kilku krajów: Ukrainy, Polski, Rumunii, Litwy i Łotwy. Celem Kultur-Lige (jid. „Liga Kulturalna”) było promowanie współczesnej żydowskiej edukacji, literatury, sztuki i muzyki, a także żydowskiego teatru. Tak jest również teraz: zależy nam na popularyzowaniu działań żydowskich artystek i artystów – zarówno tych pochodzących z Polski, jak i nawiązujących do niej w swojej twórczości – usieciowieniu ich i oddaniu im głosu.
Pierwsza edycja projektu ma za zadanie zebrać środowisko podczas dwudniowego, sieciującego, think-thankowego wydarzenia, w ramach którego dyskutowane będą kwestie kluczowe dla polsko-żydowskiej sfery artystycznej. Gospodarzem i partnerem wydarzenia jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, do którego w przyszłości dołączą – mamy nadzieję – kolejne szanowane instytucje.
Każda uczestnicząca w wydarzeniu osoba zostanie zaproszona do trwałego włączenia się w tak powstałą, artystyczną sieć, do brania udziału w przyszłych projektach FestivALT-u i bycia promowaną przez Stowarzyszenie: strona internetowa, media społecznościowe, listy mailingowe, indywidualne współprace z międzynarodowymi organizacjami żydowskimi.
Stowarzyszenie FestivALT odegra rolę platformy promującej polsko-żydowskie grono artystyczne oraz tematy z nim związane. Pomagając w tworzeniu i integrowaniu żydowskiej sceny artystycznej w Polsce, współczesna Kultur-Lige będzie naturalnym przedłużeniem pierwotnej inicjatywy.
-
Paul Bargetto
-
Maniucha Bikont
-
Natalia Chmielarz
-
Helena Czernek
-
Jan Duszyński
-
Majk Hercberg
-
Hanna Kossowska
-
Monika Krajewska
-
Natan Kryszk
-
Dominika Laster
-
Dorota Liliental
-
Magdalena Macińska
-
Michał Pabian
-
Betty Q
-
Alex Roth
-
Magdalena Rubenfeld
-
Michael Rubenfeld
-
David Serebryanik
-
Jakub Skrzypczak
-
Robert Yerachmiel Sniderman
-
Mikołaj Trzaska
-
Julie Weitz
-
Stanisław Welbel
-
Ezra Wojakowski
Projekt realizowany jest we współpracy z Fundacją Zapomniane i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.